uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym
Pan Andrzej WASILCZYK
wygłosi referat:
Bombardowania Warszawy przez lotnictwo radzieckie w latach 1941 – 1944
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 21 października 2021 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
Warszawa, jako duże uprzemysłowione miasto oraz ważny węzeł kolejowy, wykorzystywany do przerzutu wojsk na front wschodni, natychmiast się stała potencjalnym celem. Już 23 czerwca 1941 r. samoloty z czerwonymi gwiazdami na skrzydłach pojawiły się nad stolicą Polski po raz pierwszy.
Bombardowanie zaplecza gospodarczego przeciwnika przez lotnictwo strategiczne, jako element teorii generała Douhet’a, miało szerokie zastosowanie podczas drugiej wojny światowej. Alianci do bombardowania niemieckich miast zwykle używali ogromne ilości bombowców (nawet do 800-900). Na szczęście dla Warszawy, Związek Radziecki nie dysponował taką ilością ciężkich bombowców, i nad stolicą Polski pojawiały się najwyżej kilkadziesiąt samolotów, a czasami nawet pojedyncze bombowce. Niemniej jednak, bomby spadały na Warszawę… Bombardowania te nie były (i nie mogły być) zbyt celne. Jako skutek, najbardziej ucierpiała przy tym ludność cywilna, a naloty miały efekt raczej propagandowy…