Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym

Pani Maria Joanna TUROS

wygłosi prelekcję nt.

Kampania 1806/07 na Mazowszu Czarnowo 23/24 grudnia 1806 r. Pierwsze starcie.

 

Uwaga! Od tego roku spotkania odbywają się w nowym gmachu Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli

Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 15 lutego 2024 r.
o godz. 17.00 w nowym gmachu Muzeum Wojska Polskiego, Cytadela – Brama Żoliborska, ul. Dymińska 13
 

Kampania 1806/07 na Mazowszu – Czarnowo 23/24 grudnia 1806 pierwsze starcie

W grudniu 1806 roku wojska francuskie na dobre dotarły do linii Wisły. Dalej rozciągała się przysłowiowa „terra incognita”, o której brakowało jakichkolwiek informacji, szczególnie dokładnych map. Przez Warszawę, jako jeden z pierwszych, przeszedł na praski brzeg korpus marszałka Louisa Davout.
To Dywizje spod jego komendy stoczyły pierwszą, zwycięską bitwę z armią rosyjską. Miało to miejsce w nocy z dnia 23tego na 24tego grudnia 1806 roku, między obecnymi miejscowościami Pomiechówek i Czarnowo, od której owa bitwa wzięła zresztą swoją nazwę.
A walczyć trzeba było nie tylko z wrogiem, ale również z fatalnymi warunkami atmosferycznymi. Po tym pierwszym starciu przyszły następne: Nasielsk, Gołymin, Pułtusk.
Lecz Czarnowo rozpoczęło tę fazę działań zbrojnych.

MARIA JOANNA TUROS

Aktualny adres Muzeum Wojska Polskiego to ul. Dymińska 13. Dojście i dojazd możliwy jest przez Bramę Żoliborską (zachodnią) od strony ulicy Mickiewicza –ulicą Zajączka i Krajewskiego i skręt w lewo w Dymińską, a od strony Wisłostrady – ulicą Krajewskiego i skręt w prawo w Dymińską.
Po przejechaniu bramy należy skręcić w pierwszą ulicę w lewo i dojechać do budynku w kolorze terakoty. Parkować można w zatoce po skręceniu w prawo przed budynkiem lub w ulicy na wprost przy ogrodzeniu. Wejście główne do budynku jest od strony północnej, czyli od Placu gwardii.

73 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing