Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym

Pan Andrzej WASILCZYK

wygłosi referat:

Wybór czołgu podstawowego w ZSRR jako przykład braku unifikacji

 
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 17 listopada 2022 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
 

Wybór czołgu podstawowego w ZSRR jako przykład braku unifikacji.

Rozkazem ministra obrony w lipcu 1976 roku w ZSRR rozpoczęły się państwowe próby porównawcze czołgów. W tym celu został utworzony batalion pancerny, składający się z4 kompanii po 10 czołgów jednego typy w każdej.
Do konkursu przystąpiły produkowane już czołgi podstawowe T-64 i T-72, dopracowany „Obiekt 219” (T-80) oraz T-62 (czołg średni poprzedniego pokolenia).
Każdy z tych czołgów podstawowych reprezentował inne biuro konstrukcyjne oraz ośrodek produkcyjny. Celem prób było wskazanie najlepszego z czołgów podstawowych.
Zwycięzcą był ogłoszony czołg T-80, ale komisja państwowa wydała opinie, iż celowe i racjonalne jest stworzenie jednego czołgu podstawowego, który posiadałby najlepsze cechy wszystkich trzech czołgów podstawowych.
Jednak tak się nie stało i do 1991 roku te trzy konstrukcje rozwijały się równolegle…

184 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing