uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym
Pan Jarosław DĄBROWSKI
wygłosi referat:
Pistolety maszynowe Suomi Kp/31 w polskich formacjach zbrojnych.
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 18 listopada 2021 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3
Fiński pistolet maszynowy skonstruowany przez Aimo Johannesa Lahti po prostu jest klasą sam dla siebie. Spośród innych peemów do dziś słynie z troski o jakość zastosowanych materiałów, dokładności i solidności wykonania, trwałości i odporności na warunki użytkowania czy też niedbałą obsługę i wszelkie trudy służby w polu, niezawodności, a przy tym celności. Dobrze dobrany nabój (9 mm Luger), estetyczny i atrakcyjny wygląd, magazynki o różnorodnej pojemności dopełniają pozytywnych ocen użytkowników i bronioznawców. Oczywiście Kp/31 ma też wady: jakość kosztuje (i to słono), a przy tym Kp/31 bezsprzecznie należy do najcięższych w swojej klasie. Był używany przez armie kilkunastu państw (wystarczy wspomnieć Boliwię, Chorwację, Danię Egipt, Estonię, Francję, Hiszpanię, Indonezję, Iran, Niemcy, Norwegię, Paragwaj, Szwajcarię, Szwecję czy … Watykan), a także rozliczne formacje partyzanckie i paramilitarne. Z racji stosunkowo niewielkich rozmiarów produkcji (około 63 tysiące egzemplarzy wykonanych do 1953 r. w Finlandii oraz poniżej 60 tysięcy licencyjnych wyprodukowanych w Danii, Szwecji i Szwajcarii), tej niemal legendarnej broni niestety nie znajdziemy w zbiorach nawet wielu renomowanych placówek muzealnych.
Na długo przed Kampanią Wrześniową pm Suomi trafiły do polskiej Policji Państwowej i Wojska Polskiego. To właśnie „pistolet szybkostrzelny Suomi” (wraz z wcześniej zakupionymi pm Thompson M 1928), ugruntował opinię polskich gremiów specjalistów i konstruktorów o konieczności opracowania własnego, wytwarzanego w kraju wzoru broni tej klasy. Po „przedwojennych polskich” Kp31 nie pozostał żaden materialny ślad poza archiwaliami i egzemplarz instrukcji w zbiorach Biblioteki Narodowej (Instrukcja o broni Policji Państwowej Część III Pistolet szybkostrzelny kaliber 9 mm „Suomi”) wydanej w 1934 r. przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych / Komendę Główną PP. Paradoksem jest, że bardziej szczegółowe i udokumentowane dane na temat zastosowania tej broni w polskiej policji upubliczniono zaledwie przed kilku laty dzięki pasji, dociekliwości i zaangażowaniu Panów Tomasza Świerczyńskiego i Jacka Walaszczyka (Kwartalnik Kadry Kierowniczej Policji wydawany przez WSP w Szczytnie – Policja 2016,7(4), 38-53). Im również zawdzięczamy publikację w dużej mierze nieznanych szerszemu ogółowi fotografii z epoki.
Zakupione przed wojną polskie Konepistooli M 1931 Suomi odegrały znaczącą rolę w kilku … lotniczych epizodach walk wrześniowych. Pochodzące ze zdobyczy wojennej Kp/31 były także używane podczas Powstania Warszawskiego.