|
REKOMENDACJA Maciej Downar – Dukowicz, Jan Śliwiński „ZBROJE Z PAŁACU W PODHORCACH”
Wydawnictwo Św. Jerzego Poznań |
Jak każdy miłośnik książek doceniam nie tylko ich warstwę treściową, ale i prezentowany przez nie poziom edytorski. Ostatnio taką radość
sprawiło mnie przeglądanie i lektura albumu „Blask” Andrzeja Nowakowskiego traktującego o Ołtarzu Mariackim dłuta Wita Swosza w Krakowie.
Teraz omówię opracowanie: „Zbroje Z PAŁACU W PODHORCACH” autorstwa Macieja Downar – Dukowicza i Jana Śliwińskiego powstałe w WYDAWNICTWIE ŚW. JERZEGO z Poznania. Album ten pokazuje przede wszystkim, że w Polsce może powstać książka poświęcona uzbrojeniu historycznemu zrobiona w sposób nietuzinkowy i na bardzo wysokim poziomie edytorskim.
Wedle deklaracji Oficyny wydawniczej „Zbroje z pałacu w Podhorcach” otwierają cykl publikacji pod wspólnym tytułem „Polskie dziedzictwo na dawnych kresach wschodnich”. To śmiałe przedsięwzięcie. Autorzy podkreślają pomoc ze strony Lwowskiego Muzeum Historycznego, w którego to zbiorach znajduje się obecnie prezentowana w albumie kolekcja zbroi husarskich z pałacu w Podhorcach. Trzeba złożyć im w tym miejscu wyrazy uznania za pomysł i samozaparcie w dążeniu do realizacji zamierzonego celu.
Opracowanie podzielone jest na rozdziały opisujące miejsce, historię powstania zbioru uzbrojenia, w tym zachowanej części kolekcji zbroi husarskich w Podhorcach i na katalog prezentujący 16 zestawów owych zbroi wraz z suplementami zawierającymi tabele z wymiarami, wagą oraz znakami kowalskimi poszczególnych elementów husarskiego uzbrojenia ochronnego i dopełnieniem w postaci „Inwentarza zabytków ruchomych Zamku w Podhorcach” z 1939 roku sporządzonego przez Rudolfa i Julię Mękickich.
W książce dokonano również:- porównań cech zbroi podhorskiej i klasycznej zbroi husarskiej starszego typu i -analizy porównawczej przedmiotowego zbioru z innymi zbrojami husarskimi pod względem zdobienia. Bezdyskusyjnym atutem opracowania są ilustracje, których jest w albumie 333. Jeśli chodzi o przedstawienia uzbrojenia to większość z nich da się porównać z poziomem prezentowanym przez fotografie Carlo Paggiarino. Oryginalnym wyróżnikiem omawianej pozycji bronioznawczej jest zamieszczenie w niej rysunków wykonanych przez Jana Śliwińskiego. Ich twórca dał już próbkę swoich możliwości w debiutanckiej książce Wydawnictwa, które obrało sobie za patrona, pogromcę smoka. Chodzi o opracowanie „W poszukiwaniu zbroi doskonałej XIV w.” omawiane na naszej stronie przed kilkoma miesiącami. Czytelny i precyzyjny rysunek uwzględniający ze zrozumieniem wagę detalu uzbrojenia jest nieocenioną pomocą w poznaniu funkcji uzbrojenia ochronnego husarzy.
Ważnym uzupełnieniem opracowania jest całkiem spory katalog ilustracji z XIX wieku prezentujących zbroje podhorskie.
Wspomniałem już wcześniej o poziomie edytorskim omawianej książki. Znakomity papier powlekany substancją nadającą mu satynowy poblask jest bardzo dobrym nośnikiem druku i fotografii. Okładkę z zaokrąglonym grzbietem krytą materiałem zdobionym ze smakiem złoconymi napisami i dyskretną symboliką kryje dobra mocna obwoluta, z której kompozycją plastyczną mogliśmy się już zapoznać na początku.
Nieczęsto się zdarza by książka była jasno dedykowana nie tylko polskiemu odbiorcy. Przejrzysty dwukolumnowy druk na każdej stronie ułatwia lekturę nie tylko nam Polakom, ale i Ukraińcom oraz wszystkim, którzy władają językiem angielskim. To nie tylko działanie marketingowe ale i krok w stronę realizacji promocji naszej kultury wśród szerokiego spektrum odbiorców.
Pamiętam jak kilka lat temu z radością i nadzieją koledzy z naszego Oddziału Stowarzyszenia odnieśli się do pomysłu naszych Autorów opracowania. Z satysfakcją oraz wiarą przekazywaliśmy pismo polecające, zapewne nie jedyne kierowane do Lwowa. Cieszymy się, że współpraca Autorów książki z pracownikami Lwowskiego Muzeum Historycznego przyniosła taki efektowny owoc. To ich wspólna zasługa.
Polecam
Krzysztof Czarnecki
Wydawnictwo Św. Jerzego
swjerzy.com
tel. +48 61 8303 343
kom. 698 407 257
Uwaga: adres internetowy i strona Wydawnictwa będą aktywne od końca
listopada 2013 roku.