REKOMENDACJA

Maciej Downar – Dukowicz,

Jan Śliwiński

“ZBROJE Z PAŁACU W PODHORCACH”

 

Wydawnictwo Św. Jerzego

Poznań

Jak każdy miłośnik książek doceniam nie tylko ich warstwę treściową, ale i prezentowany przez nie poziom edytorski. Ostatnio taką radość

sprawiło mnie przeglądanie i lektura albumu “Blask” Andrzeja Nowakowskiego traktującego o Ołtarzu Mariackim dłuta Wita Swosza w Krakowie.

Teraz omówię opracowanie: “Zbroje Z PAŁACU W PODHORCACH” autorstwa Macieja Downar – Dukowicza i Jana Śliwińskiego powstałe w WYDAWNICTWIE ŚW. JERZEGO  z Poznania. Album ten pokazuje przede wszystkim, że w Polsce może powstać książka poświęcona uzbrojeniu historycznemu zrobiona w sposób nietuzinkowy i na bardzo wysokim poziomie edytorskim.

 

Wedle deklaracji  Oficyny wydawniczej “Zbroje z pałacu w Podhorcach” otwierają  cykl publikacji pod wspólnym tytułem “Polskie dziedzictwo na dawnych kresach wschodnich”. To śmiałe przedsięwzięcie. Autorzy podkreślają pomoc ze strony Lwowskiego Muzeum Historycznego, w którego to zbiorach znajduje się obecnie prezentowana w albumie kolekcja zbroi husarskich z pałacu w Podhorcach. Trzeba złożyć im w tym miejscu wyrazy uznania za pomysł i samozaparcie w dążeniu do realizacji zamierzonego celu.

Opracowanie podzielone jest na rozdziały opisujące  miejsce, historię powstania zbioru uzbrojenia,  w tym zachowanej części kolekcji zbroi husarskich w Podhorcach i na katalog prezentujący 16 zestawów owych zbroi wraz z suplementami zawierającymi tabele z wymiarami, wagą oraz znakami kowalskimi poszczególnych elementów husarskiego uzbrojenia ochronnego i dopełnieniem w postaci “Inwentarza zabytków ruchomych Zamku w Podhorcach”  z 1939 roku sporządzonego przez Rudolfa i Julię Mękickich.

W książce dokonano również:- porównań cech zbroi podhorskiej i klasycznej zbroi husarskiej starszego typu i -analizy porównawczej przedmiotowego zbioru z innymi zbrojami husarskimi pod względem zdobienia. Bezdyskusyjnym atutem opracowania są ilustracje, których jest w albumie 333. Jeśli chodzi o przedstawienia uzbrojenia to większość z nich da się porównać z poziomem prezentowanym przez fotografie Carlo Paggiarino. Oryginalnym wyróżnikiem omawianej pozycji bronioznawczej jest zamieszczenie w niej rysunków wykonanych przez Jana Śliwińskiego. Ich twórca dał już próbkę swoich możliwości w debiutanckiej książce Wydawnictwa, które obrało sobie za patrona, pogromcę smoka. Chodzi o opracowanie “W poszukiwaniu zbroi doskonałej XIV w.”  omawiane na naszej stronie przed kilkoma miesiącami. Czytelny i precyzyjny rysunek  uwzględniający ze zrozumieniem wagę detalu uzbrojenia jest nieocenioną pomocą w  poznaniu funkcji  uzbrojenia  ochronnego husarzy.

Ważnym uzupełnieniem opracowania jest całkiem spory katalog ilustracji z XIX wieku prezentujących zbroje podhorskie.

 

Wspomniałem już wcześniej o poziomie edytorskim omawianej książki. Znakomity papier powlekany substancją nadającą mu satynowy poblask  jest bardzo dobrym nośnikiem druku i fotografii. Okładkę z zaokrąglonym grzbietem krytą materiałem zdobionym ze smakiem złoconymi napisami i  dyskretną symboliką kryje dobra mocna obwoluta, z której kompozycją plastyczną  mogliśmy się już zapoznać na początku.

Nieczęsto się zdarza by książka była jasno dedykowana nie tylko  polskiemu odbiorcy. Przejrzysty dwukolumnowy druk na każdej stronie ułatwia lekturę nie tylko nam Polakom, ale i Ukraińcom oraz wszystkim, którzy władają językiem angielskim. To nie tylko działanie marketingowe ale i  krok w stronę realizacji promocji naszej kultury  wśród szerokiego spektrum odbiorców.

Pamiętam jak kilka lat temu z radością i nadzieją koledzy z naszego Oddziału Stowarzyszenia odnieśli się do pomysłu naszych Autorów opracowania. Z satysfakcją oraz wiarą przekazywaliśmy pismo polecające, zapewne nie jedyne kierowane do Lwowa. Cieszymy się, że współpraca Autorów  książki z pracownikami Lwowskiego Muzeum Historycznego przyniosła taki efektowny owoc. To ich wspólna zasługa.

Polecam

Krzysztof Czarnecki

Wydawnictwo Św. Jerzego

swjerzy.com

kontakt@swjerzy.com

tel. +48 61 8303 343

kom. 698 407 257

Uwaga: adres internetowy i strona Wydawnictwa będą aktywne od końca

listopada 2013 roku.

4829 Total Views 2 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing