Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

 

Zarząd Oddziału Poznańskiego  zaprasza na spotkanie, w trakcie którego pan  Jan Gruszka oprowadzi po wystawie:

„Wojska Wielkopolskie w fotografii (1918-1920)”.

 

Zebranie odbędzie się w dniu 26 stycznia 2024 r. o godz. 15 00 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 Oddziale Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

 

 

W fotografii tkwi niezwykła siła, polegająca na możliwości uwiecznienia, zatrzymania w kadrze na ułamek sekundy, nawet najbardziej ulotnej chwili. Właściwość wiernego odwzorowania obrazu rzeczywistości sprawia, że fotografia stanowi niezwykle cenne źródło historyczne, które daje możliwość bliskiego obcowania z przeszłością, z utrwalonymi na kliszy fotograficznej osobami, miejscami, obiektami i wydarzeniami. Wykonane nieco ponad sto lat temu przez profesjonalnych fotografów i fotoamatorów zdjęcia z udziałem żołnierzy wojsk wielkopolskich, posiadają szczególne znaczenie w wymiarze pamięci historycznej. Za pośrednictwem fotografii możemy poznać twarze i historie ludzi, którzy w latach 1918-1920 walczyli o niepodległość Polski.

Prezentowane na wystawie zdjęcia, będące fotograficznym zapisem historii żołnierzy wojsk wielkopolskich, zostały pogrupowane ze względu na rodzaj i tematy fotograficzne. Wśród uwiecznionych na kliszy obrazów znajdziemy fotografie portretowe, fotorelacje z uroczystości wojskowych i obchodów świąt narodowych, fotografie wojenne, z rozpoznania lotniczego, „nieoficjalne” oraz zapisaną w fotografii historię „aeropiechurów”.

Wystawa powstała w oparciu o fotografie ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości oraz kolekcję zabytkowych aparatów fotograficznych ze zbiorów Małego Objazdowego Muzeum Fotograficznego.

Jan Gruszka, kurator wystawy

144 Total Views 2 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing