Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Oddział Łódzki Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy

zaprasza na odczyt Jerzego Zarawskiego

„O miniaturowej broni palnej,  terzerolach i innych…”

do Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, ul.Gdańska 13

w czwartek 29 września 2016 roku – godz. 17.30

21

Rozwój broni wynikał z potrzeby zwiększenia jej skuteczności. Ale istnieje jednocześnie szereg przykładów broni, której główną zaletą jest jej niezwykłość, zwykle przez miniaturyzację obniżającą do minimum jej skuteczność. Broń, której posiadaniem  popisywali się właściciele, a wykonaniem rusznikarze – co było swego rodzaju reklamą ich kunsztu. Oprócz tego powstawało szereg  przedmiotów wykorzystujących energię wyzwalaną z prochu służących innym celom niż walka czy polowanie. To różnego rodzaju wiwatówki, straszaki czy zabawki militarne. Te nie zachwycały kunsztem wykonania, były masowo wykonywane i tanie. Przez to często trafiające się do dziś na rynku antykwarycznym. Sprawiają one kłopot w zakwalifikowaniu, czego najczęstszym przykładem są kapiszonowe terzerole, produkowanej jeszcze w latach 20 XX w. i oferowane właścicielom sadów i winnic do odstraszania ptaków. Dziś w niektórych muzeach i na aukcjach są opisywane jako kapiszonowy pistolet podróżny  z XIX w., a z racji dosyć topornego wykonania – łączone z Powstaniem Styczniowym.

Zarówno miniaturowa, budząca podziw „broń” jak i wszelkiego rodzaju strzelające zabawki militarne są i będą wykonywane stale. Dziś zwykle lekceważone przez bronioznawców, kiedyś pewnie będą stanowić zagadkę.

1168 Total Views 2 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing