Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 24 czerwca 2022 r. zmarł

Konstanty Siekierski

wieloletni członek Oddziału Pomorskiego

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

W 2010 roku wyróżniony Złotą Odznaką naszego Stowarzyszenia

Konstanty Siekierski, herbu Poraj, urodził się 16 stycznia 1933 roku w Wilnie. Po ukończeniu szkoły, w 1951 roku wstąpił do wojska. W 1967 roku mając stopień kapitana na własną prośbę został przeniesiony do Gdyni do Jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej Kraju. Tam pełnił swoją 35-letnią służbę w Gdańskim Pułku Obrony Terytorialnej im. Józefa Wybickiego do 1986 roku, kiedy to przeszedł w stan spoczynku w stopniu podpułkownika.

Otrzymał następujące odznaczenia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Odznaka za Zasługi dla Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego, Odznaka za wybitne zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

W trakcie służby wojskowej w 1967 roku zainteresował się numizmatyką i militariami. W 1973 roku został członkiem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Gdańsku. Kolekcjonerstwo stało się jego pasją i swoje zbiory poszerzył o przedmioty związane z wojskowością: pamiątki militarne, guziki, ordery i odznaki, wstępując  w roku 1978 do Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Uczestniczył w wystawach o tematyce niepodległościowej „Broń i Barwa Niepodległej Polski 1918-1978″ oraz „Dla Ciebie Polsko i dla Twej Chwały. Symbolika Niepodległości 3 Maja 1971-1980″.

Konstanty Siekierski był Autorem 220 wystaw prezentowanych m.in. w Gdyni, Sopocie, Gdańsku, Słupsku, Tczewie, Warszawie. Autorskie wystawy były organizowane w klubach garnizonowych, szkołach, muzeach (m.in. Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie) i instytucjach państwowych (m.in. w Sejmie RP oraz w Narodowym Banku Polskim – oddział okręgowy w Gdańsku).

Poprzez organizowanie wystaw w szkołach wpływał na kształtowanie współczesnych postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Ponadto aktywnie działał w wielu organizacjach i stowarzyszeniach takich jak: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie (członek honorowy), Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy, Fundacja Oświatowa im. Generała Brygady Pilota Stanisława Karpińskiego. W 2017 roku obchodził jubileusz 50-lecia kolekcjonerstwa w Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 2 lipca (sobota). Msza Święta rozpocznie się o godz. 11 w Kościele pw. Św. Mikołaja w Gdyni Chyloni. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w Gdańsku na Cmentarzu Srebrzysko o godzinie 13. Wcześniej, o godz. 12:30 w Nowej Kaplicy cmentarza zostanie wystawiona urna.

 

344 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing