Warning: Undefined array key "HTTP_REFERER" in /httpdocs/wp-content/plugins/kento-post-view-counter/index.php on line 620

 


Krzysztof Czarnecki

TRZY SYGNALIZACJE

 

 

 

Nie wszystkim można zajmować się z równą wnikliwością. Nie zmienia to jednak paradygmatu składającego się na fenomen rozumienia zjawiska broni i barwy w kreacji Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Trzeba więc mieć pojęcie – przynajmniej podstawowe  o obszarach broni i barwy nie stanowiących jądra własnych pasji poznawczych.  Do przedmiotowej sygnalizacji zmobilizował mnie, zupełnie nieświadomie Jarosław Łuczak, mój kolega stowarzyszeniowy.  Uczynił to informując o ukazaniu się albumu: Wojsko Polskie 1939 Organizacja i uzbrojenie wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej w 2024 roku. Autorami tego tomu są Andrzej Konstankiewicz, Paweł Mikołaj Rozdżestwieński i Krzysztof Haładaj. Mam już ten album przed sobą. Powstrzymam się jednak od oceny. Jeszcze raz, który to już raz zapraszam, miłośników broni i barwy zrzeszonych w naszym Stowarzyszeniu do wyrażenia opinii o wydarzeniach, które są (a przynajmniej powinny być) im bliskie, a co za tym idzie … nieobojętne.

 

Zupełnie przypadkiem natrafiłem na: Wrzesień 1939 w infografikach Warszawa 2024.  Infografiki jako forma wyrazu myśli i wiedzy stały się ostatnio modne. I w tym przypadku powstrzymam się (co nie przychodzi mi łatwo) od komentarzy.  Zachęcam do nabycia tego opracowania, ponieważ urzekło mnie bogactwem środków i pomysłów zastosowanych do realizacji zamierzenia. Ostrze osądu schowałem i czekam na opinie. Spis treści składa się z: Zarzewia Wojny, Uzbrojenie, Organizacja Armii, Bitwa Graniczna, Zacięta Obrona, Sowiecka Nawała, Ostatnie Walki, Bilans Września. Wszystko jest skonstruowane z pomysłem. Pod względem edytorskim też nie drażni oka a porównanie uzbrojenia, wizualizacje bitew, armie dowódcy raczej zachęcają do lektury i analizy.  Posłużę się jakże aktualnym przykładem. Infografika Narodziny Rządów Autorytarnych w porównaniu lat 1920 i 1935 naprawdę daje do myślenia.

 

 

 

 

 

 

Na koniec

Reprint: Umundurowanie Wojska Polskiego reprint  wydania z 1935 roku  Bellona 2022 r.  Przed chwilą trzymałem w dłoni nadgryzione zębem czasu Umundurowanie Wojska, Marynarki Wojennej i Przysposobienia Wojskowego w Polsce, które opracował mjr. Dypl. Mieczysław Pęczkowski  Warszawa 1935. Reprint opracował i komentarzem opatrzył Paweł Mikołaj Rozdżestwieński.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W zmerkantylizowanym świecie poruszanie się w jego przestrzeni wymaga znajomości,  przynajmniej podstawowych pułapek jakie czyhają na prostolinijnych podróżników, szczególnie tych od broni i barwy. Otóż, moje sygnalizacje są owocem własnej nieprzymuszonej woli.  Wszystkie te- moim zdaniem – warte uwagi książki nabyłem za własne  środki i nie podlegam żadnym naciskom ze strony osób trzecich.

 

Krzysztof Czarnecki

Oddział Poznański

Stowarzyszenia Miłośników

Dawnej Broni i Barwy

Poznań, marzec 2025 r,

72 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing