Poczet sztandarowy Lwowskiego Korpusu Kadetów nr. 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

ZARZĄD ODDZIAŁU STOŁECZNEGO

uprzejmie zaprasza na spotkanie, na którym:

Pan
płk dr hab. Witold LISOWSKI

wygłosi referat na temat:

Polskie Korpusy Kadetów II RP
w 100 – lecie powstania.

 
 
Uprzejmie informujemy, że spotkanie odbędzie się w czwartek 22 listopada 2018 r. o godz. 17:00 w gmachu Muzeum Wojska Polskiego Al. Jerozolimskie 3

POLSKIE KORPUSY KADETÓW II RP
w 100 – lecie powstania.

Projekty powołania do życia szkół kadeckich krystalizowały się jeszcze w toku walk o niepodległość kraju. Ważną ku temu przyczyną była chęć powrotu do sławnej i pięknej tradycji dawnych szkół rycerskich, cieszących się ogromną popularnością wśród społeczeństwa polskiego.
Argumentowano, że cechy przyszłego oficera, który wypełnić musi ważne funkcje państwowe, powinny być formowane już od wczesnego dzieciństwa.
Twierdzono, że człowieka dorosłego, z ukształtowanym już w zasadzie charakterem, trudno będzie wychować. Wiek młodzieńczy zatem wydał się więc najodpowiedniejszym okresem dla kształtowania pojęć moralnych, a przede wszystkim czci dla pięknych tradycji oręża i miłości do kraju rodzinnego.
Wykorzystując zaś zapał lat młodzieńczych, starano się kształtować pierwiastki, które uważano za męskie, takie jak ambicja, silna wola, gotowość do czynu, odwaga, honor, wytrwałość, stanowczość i poczucie odpowiedzialności.
30 października 1918 roku, w oswobodzonym spod austriackiego panowania Krakowie, w Łobzowie, utworzony został Korpus Kadetów Nr 1, przeniesiony w 1921 roku do Lwowa.

Poczet sztandarowy Lwowskiego Korpusu Kadetów nr. 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Korpus w uznaniu patriotycznej postawy okazanej podczas III Powstania Śląskiego otrzymał 3 Maja 1923 r. z rąk kombatantów Powstania Styczniowego chorągiew powstańczą, która stała się jego największą relikwią.

1439 Total Views 1 Views Today
Partnerzy

karta_logo_MNK_B

mwp

muzuem_lodz

wmwpozn

MuzeumWroclaw

logo Muz. Lub.-1

silkfencing